سخن آوای حضرت ناظر

آیا قرآن تایید می کند که اعمال ما به امام زمان (عج) عرضه می شود یا خیر؟


وَقُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ ۖ وَسَتُرَدُّونَ إِلَىٰ عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
و بگو: عمل کنید یقیناً خدا و پیامبرش و مؤمنان اعمال شما را می بینند، و به زودی به سوی دانای نهان و آشکار بازگردانده می شوید، پس شما را به آنچه همواره انجام می دادید، آگاه می کند.
سوره توبه - آیه 105

در پاسخ این سوال باید گفت که خداي سبحان در قرآن مجيد مي فرمايد: «و قل اعملوا فسيري الله عملكم و رسوله و المؤمنون»؛[1]
بگو: عمل كنيد، خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مي بينند…. از طرفي، نبي مكرّم اسلام(ص) شاهد و گواه امت است: «يا أيها النبي إنا ارسلناك شاهداً»[2] و «فكيف إذا جئنا من كل أمۀ بشهيد و جئنا بك علي هؤلاء شهيداً».[3]

مرحوم علامه طباطبايي(ره) در تفسير الميزان مي گويد: هر عملي كه انسان انجام مي دهد، از خير يا شر، خدا و رسولش (ص) و مؤمنان، حقيقت عمل خير يا عمل شر را مشاهده مي كند. ابوبصير از امام صادق(ع) نقل مي كند: در هر بامداد، كردار بندگان نيكوكار و فاسق بر رسول خدا(ص) عرضه مي شود؛ پس بر حذر باشيد از كردار ناشايست. همين است معناي قول خداي تعالي «قل اعملوا فسيري الله عملكم و رسوله …‌». همين‌طور در تفسير آيه شريف پنج سورة مبارکه قدر (تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ) كه از نزول ملائكه و روح صحبت مي‌كند، مفسرين با استدلالات عقلي و نقلي بيان مي‌كنند كه كسي جز وجود مقدس حضرت ولي عصر و حجت خدا نمي‌تواند محل نزول ملائكه باشد كه امور بندگان به او عرضه مي‌شود.

در روایتی آمده است که شخصی خدمت امام رضا(ع) عرض کرد: برای من و خانواده ام دعائی فرما
حضرت رضا علیه السلام فرمودند: «مگر من دعا نمی کنم.» «و اللّه ان اعمالکم لتعرض علیّ فی کل یوم ولیلة»[4] به خدا سوگند اعمال شما هر شب و روز بر من عرضه می شود.
راوی این حدیث می گوید این سخن قدری بر من گران آمد، امام(ع) متوجه شدند و به من فرمودند: «اما تقرأ کتاب اللّه عزّ و جلّ و قل اعملوا فسیری اللّه عملکم و رسوله و المؤمنون هو و اللّه علی بن ابی طالب» «آیا کتاب خداوند عزّ و جلّ را نمی خوانی که می گوید: عمل کنید خدا و پیامبرش و مؤمنان عمل شما را می بینند بخدا سوگند منظور از مؤمنان علی بن ابی طالب(و امامان دیگر از فرزندان او) می باشند«.
بنابراين پيامبر(ص) و امامان از حقيقت اعمال بندگان با خبر هستند و اعمال آنان را مشاهده مي‌كنند.

حال که بر اساس آیات و روایات متوجه نظارت امام زمان عجل الله تعالی فرجه بر اعمال ما شدیم و اعمال محبان و شیعیان هر روز و شب خدمت حضرت مهدی علیه السلام و بخصوص در شب قدر عرضه می شود، چرا بعضی با اعمال خود موجب رنجش و ناراحتی امام عصر عجل الله تعالی فرجه را فراهم می کنند.
در سخن آوای " حضرت ناظر " پیرامون عرضه اعمال به امام زمان (عج) صحبت می کنیم

 

دانلود سخن آوا 

پی نوشت ها:
1-سوره توبه - آیه 105
2-سوره احزاب- آیه 46
3-سوره نساء – آیه 41
4-اصول کافی، ج 1، ص 219، همان حدیث 4.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید